Za studiem do Jižní Koreje
Neuvěřitelně to letí. Před dvěma lety jsem absolvovala svůj vytoužený semestr studia v Asii. Tenkrát jsem se vydala do Jižní Koreje.
Byla jsem ve druhém ročníku na bakaláři. Tenkrát jsem toužila po semestru v Asii, ale neměla jsem představu o konkrétní zemi.
O svém pobytu jsem napsala sérii článku pro web Mladiinfo.cz. Články jsem psala přímo v Koreji. Ten poslední jsem dopisovala už cestou zpět do Česka a nepsal se mi moc dobře. Tenkrát na mě padla frustrace, že se musím vrátit a nemůžu v Koreji ještě zůstat (místo toho, že musím psát bakalářku a učit se na státnice).
Semestr v Jižní Koreji aneb první týdny v nové zemi
Semestr v Jižní Koreji aneb každodenní radosti a strasti
Semestr v Jižní Koreji aneb Korea křížem krážem, na skok na Filipíny a do Japonska
Původně jsme chtěla na jednu univerzitu v Japonsku, ale semestr před podáním přihlášky se smlouva s danou univerzitou už neprodloužila.
Volba padla na Jižní Koreu. Až při příprava motivačního dopisu a následně na ústní pohovor mi došlo, jaké štěstí mám, že smlouva s Japonskem nebyla prodloužena 🙂
Korea má podle mého názoru všechno. Národní parky, hory, pláže. Velká města, zapadlé vesničky. Modernu i tradici.
Semestr jsem stávila na univerzitě v Daegu. Menším městě na jihu, asi hodinku od Busanu. Nejdříve mě mrzelo, že nejsem na jedné z univerzit v Soulu, ale ve výsledku – my v Daegu chtěli zůstat ještě jeden semestr a ti, co byli v Soulu, tak už se těšili domů. Taegu je výbornou výchozí pozicí pro různé výlety. Nejen v Koreji, ale i do dalších států. V rámci pobytu jsem byla několik dní na Filipínách a přes týden v Japonsku. Ostatní navštívili také Čínu, Hong Kong a další státy.
Díky tomu, že Taegu je relativně menší město, mimo univerzitní kampus se angličtina tolik neuplatnila. O to rychleji jsme se naučili, alespoň v základní podobě, komunikovat korejsky.
Jak svůj výjezd hodnotím po pár letech?
- bylo to snad nejlepší rozhodnutí, které jsem v rámci bakaláře udělala
- poznala jsem úžasné lidi z celého světa
- propadla jsem korejskému jídlu, tradiční hudbě a korejštině
- zjistila jsem toho hodně o sobě – že raději na party si budu číst v jednom z parků v kampuse knížku a že stálo za to překonat strach a jet sama do Japonska (několikrát jsem se v Japonsku ztratila a o to šťastnější jsem byla, když mě lidé okolo pomohli se zase najít 🙂 )
- výběr univerzity snad nemohl být lepší – díky univerzitě jsem měli možnost navštívit různá místa v Koreji, také třeba dobrovolničit nebo chodit na kroužek kaligrafie
- vyučující mohou být opravdovou inspirací. To když jsme v předmětu Multikulturní komunikace prováděli rozbory písniček a měli mít řeč na témata jako – co pro nás znamená kuráž. Učil nás pán, který byl Američan, ale většinu života strávil v různých částech Asie. Jeho pojetí výuky mě ohromilo.
- i když je pobyt „jen“ na semestr, člověk změní a prožitky a zkušenosti v něm budou už navždy 🙂
Byly chvilky, kdy nebylo vše růžové a bylo mi třeba smutno nebo už jsem byla unavená z toho, že neslyším svůj rodný jazyk nebo jím pořád dokola podobné jídlo (jsem celiačka, takže držím bezlepkovou dietu), ale i tak je studium v zahraničí, i kdyby jen na jeden semestr, něco, co bych doporučila každému.